Camp Schedule

Friday
11.00 amArrival at Bayou Lagoon Resort & Welcome
11.30 amWelcome & Briefing
12.00 pmActs Games
3.30 pmRoom Check-in
Free & Easy
6.00 pmDinner
7.30 pmSession 1 (Acts Kids is on)
11.00 pmLights Off
Saturday
7.30 amMorning Devotion
8.00 amBreakfast
9.30 amSession 2 (Acts Kids is on)
11.00 amBreak & Group Photography
11.30 amBreakout 1
• Bloom @ Bendahara Ballroom
• Acts Men @ Pavilion 2 & 3
• Acts Teens @ Pavilion 1
• Acts Kids @ Laksamana
1.00 pmLunch
2.00 pmAge & Language Groups Breakout
• Acts Teens @ Laksamana
• Acts Campus @ Pavilion 1
• Acts YWA @ Bendahara Ballroom
• Acts Young Family & Family @ Pavilion 2 & 3
• Acts Mandarin @ Bendahara 4
6.30 pmDinner
7.30pmCelebration Night Session 3
12.00 amLights Off
Sunday
8.00 amBreakfast
10.00 amSunday Celebration Service (Acts Kids is on)
1.00 pmPackup & Checkout

Camp Map

Acts Camp Map

Click below for GPS direction to Bayou Lagoon Park Resort:

Google Map
Waze

Camp Rules

  1. Please ensure that you have your name tags / sticker on at all times
  2. Don’t leave your valuables unattended at all times
  3. Lost something? Look for any of the Security personnels
  4. If you break anything, please notify your Homes leader about it
  5. If your apartment / room mate is missing, please let one of the leaders know ASAP
  6. Be punctual and don’t skip any of the sessions
  7. Be of good testimonies! We’re sharing the camp site with others
  8. Campers are encouraged to refrain from leaving the camp site. Kids and Teens (under 17 yrs old) are strictly prohibited from leaving camp site except with parental supervision. Do inform any Leader if you are leaving the camp site.
  9. Campers are prohibited from entering Dorms of the opposite gender
  10. For any emergency, immediately contact the Camp Hotline

Games Groups

If you have any questions about your games groups, please contact the games team here.

Team 1 Hassenaah

Sanam Jagdish (TL)

Khor Yen Leng

Peter Cheong

Eileen Leong

Rebecca Esther Cheong

Sarah-Anne Cheong

Yong Sher-Li

Julian Saw

Laura Yee Hui Mei

Levi Saw

Johnson Ling Xong Sern

Ng Chian Zi

Poh Chu Yin

Kathy Chin Xin Yi

Khoo Lyn - Dee

Jennifer Wong Man Ru

Justin Ooi Han Juan

Jason Chin Ting Zian

Daniel Shum Cher Jing

Michelle Koh-Cheng Xin Tong

Jimmy Liu

Benjamin Teoh Kah Hoe

Tan Guan Poh

Team 2 Meremoth

Chong Ming Yen (TL)

Galilee Kuan Li Vin

Lim Chee Yong

Yeoh Ru Ting

Izrayle Yue Lim

Elyana Joy Lim

Zayne Jun Lim

Koh Jet Yang

Kee Gaik Tong

Regina Theresa Tran Huyen-An

Sing Sook Leng

Low Siew Yuen

Ronnie Wong Ming Tatt

Wong Kim Chwee (Rosalyn)

Huan Yew Sing (Kevin)

Jason Ng Wei Jian

Liaw Choon Sian

Timmothy Cheng Wen Ong

Jacinta Isabel Cruz

Eliesha Jasmine

Chin Mei Leng

Vivien Tan Ai Yin

Team 3 Uriah

Joshua Anand (TL)

Ng Yi Wern (Vivienne)

Lim Heng Leap

Mutohiroh

Bianca Lim Ming Li

Dalston Lim Jit Yung

Gadiel Lim Jit Kit

Maxine Desiree Goh

Paul Low Jian Lun

Jin Xiu

Eugene Seow Cheng Hai

Jeshua Yeoh Jian Yung

Lanny Ekowati

Joan Poon Shi Chee

Lim Mui Jong

Raymond Thian Sie Yee

Sharon Thian Suk Chin

Daphne Wee Lik Wei

Caryn Tiong Wen Jia

Tricia Low Sin Yee

Patricia Ling Su Ying

Marcello David

Kristine Gan Kai Ling

Team 4 Shemaiah

Chia Pek Fann (TL)

Nicholas Tan

Yong Yun Fong (Joanne)

Elvira Chee Tze Huey

Shannen Lau

Alvin Keng Kong Wai

Chan Yin Ching (Jessica)

Timothy Keng Ren Yi

Elijah Keng Kwok Yi

Stephanie Choo Mei Teng

Lee Chang Zhin (Adeline)

Joel Vijay Sadandan

Djimmy Porawouw

Tan Tze Ying (Annie)

Caitlyn Chang Yen Ming

Jamie Ooi Zhi Yuan

Chew Zhi Qi

Ho Chau Chian

Roy Ho Wey En

Michael Jacob Joseph

Wong Mun Jone (Nicholas)

Melisa Ann Sellvadvrai

Kristal Tiffany Putri

Team 5 Meshullam

Robinson Rayappen (TL)

Tan Sher Wyn

Sararanavelu a/l Sankli @ Jeffrey Kumar

Allison Wong Mae-Hwa

Jared Seth Zhen Kumar

Chin Xin-Ping, Jamie

Jonathan Raj

Ivie Tan Su Ling

Josiah Haydn Raj

Hannah Eloise Raj

Tan Poh Suan (Nancy)

Krystal Voon Yian Khim

Lam Sinn Hui (Ronald)

Shareen Tea Fung Yee

Ng Waonxhi (Delia)

Freya Sim Xin Lyn

Nicole Yap

Juliana Jong Li Hua

Samantha Sophia Woon U-Mei

Samson Chin

Christopher Quah Woi Kheong

Yap Ben-ji

Edwin Yiow Khang Haur

Team 6 Joiada

Sudharsun Paul David (TL)

Kamini Jayamani

Loo Mark Chin

Deborah Tan Ai Jern

Mikaela Loo

Chong Yow Fung

Carol Shanti A/P John Raman

Jude Thaddeus Cruz

Joanna Christabel Cruz

Heap Choy Lup

Lee Zhen Hao (Alex)

Joel Lee Zhen Ern

Ong Chelsia

Julie Goh Tze Jing

Tatenda Tyrone Chrima

Lavinia Koh Ruo Yi

Siew Zer Bin

Sandra Yeoh May Ling

Kan Sze Wei

Caryn Sim Zia Ling

Njuhi Riitho (Janet)

Erica Lee Yik Jin

Chung Jia Chyi

Team 7 Paseah

Colin Gan Chee Liang (TL)

Liow Sue Ern

Andy Yeoh Poh Kok

Loh Jin Yong

Zyon Yeoh Zee Ahn

Nicolas Ng Wai Hoong

Donald Richard Vincent

Shirley Rachael Palmer

Tabitha Rhesha

Abigail Rheena

Ashley E. Atkinson

Andrea Rachel Wong Ee Lyn

Joycelyn Lim Hui Yi

Christine Lau

Tan Dun Yong

Mabweh Isaac Kwasen

Lee Wai Lam

Kevin Ong Ky Vin

Yvonne Tan May Lee

Juliana Fan Mei Yoong

Darylene Lum Jen Li

Kanesh Varmaa

Joseph Chng Khoo Sern

Team 8 Besodeiah

Gerd Neumann (TL)

Doris Neumann

Samuel (Baby)

Leia Yoong Huiwen

Arjay Gamba Dominguiano

Nina Anonuevo Alamares

Ella Amiah Alamares Dominguiano

Teh You Jin

Joel Kee

Kevin Liew Yung Rong

May Robertson

Reuel Tan Zhu Han

Henry Ang Ding Jie

Tho Yao Hui Justin

Mandy Goh Ming Yi

Ho Siew Hua

Bryan Ong Tshen Chean

Yong Ruenn Sann (Rozanne)

Daniel Ak Seliong

Anna Tiang Kiew Wen

Doris Tang Yieng Sang

Serene Chng Khoo Chern

Team 9 Mizpah

Debbie Poon Shi Yun (TL)

Sadie Kydd

Hong Kah Jin

Isabelle Hong

Isaac Hong

Edidiong Bassey Bassey

Nic Chin Yee Chong

Euodia Ooi Tsu Ing

Tedrick Chin

Yong De Jing (Adrian)

Loo Teck Wey

Heng Joel

Jeremiah Chng Khoo Ern

Claryn Chong

Dorin Lunching

Wern Siew Siew

Chin Meixin (Adalia)

Michelle Mok Mei Ling

Chu Soon Qin (Joshua)

Tan Wan Qi

Sumiyati Anak Radin

Chan Jia Lin

Team 10 Melatiah

Lee Jo Kien (TL)

Valerine Lee Kah Yuan

Hong Jia Jean (Andrew)

Olivia Leong Huey Ling

Anderson Hong Jie Qi

Chong Wen Ping (Yvonne)

Matthew Chang Boon Chuan

Adeline Lim

Natalie Chang

Nathan Chang

Dashayne Lum Shen Li

Wong Suit Lee

Chan Chooi Fong

Bowie Chua Poh Yee

Quah Keng Yew

Kevin Gian Xiang Hao

Deevya Shaaleni a/p Anpalagan

Samantha Chai Shiao Yin

Ng Ee Hong

Jeremy Neo Sau Zhong

Rosalind Lee

Yong Wei Yuan

Team 11 Rephaiah

Steven Soon Soo Onn (TL)

Chin Pik Yoon (Theresa)

Joel Wong Ken-M'ng

Salby Ng

Ethan Jeremy Wong

Evangeline Wong

Timothy Lim Chee Leong

Yong Rit Fui

Khoo Sue Li

Yong Mee Qi

Emily Yong Mei Lin

Che Kai Ling

Ian Peter Cheong

Priscilla Chin Hooi Sze

Chong Siew Toh (Ada)

Ong Siaw Wee

Jason Anderson Raj

Lee Cay Roh

Ling Wen Bing

Choot Chin Shen (Jason)

Kazelle Drex Guarino Robledo

Oon Kooi Lan

Ary Ny Ando Julie (Gabriella)

Team 12 Hur

Chanel Supriady (TL)

Chin Khai Ung (Esther)

Lim Chong Ghee

Joan Wong

Elisha Lim Sher Min

Matthew Lim Jiun Wei

Matthew Ben Low

Jaime Au Ee Lynn

Heng Swee Ngee

Chester Kher

Jackson Tan Guo Sheng

David Johnson Sng Hock Meng

Bong Wei En Yohannes

Kho Ree Jane

Amanda Wong Sue-Lyn

Heng Kelly

Arlene Yu Mei Shian

Charlene Dayang Felix George

Joyce Chin

Edwin Ong Peng Huan

Sarah Fong Cheng Man

Jeff Ng Wah Cheong

Karen Tan Ling Tsair

Isaac Ng Joon Yee

John Ng Zhen Yee

Team 13 Harumaph

Ng Jinn Did (TL)

Kenny Ng Cheng Yong

Tan Boon Yeow

Anges Yap Hwee Ching

Angeline Tan Ler Ern

Anderson Tan Jay Sern

Anna Tan

Ng Fun Yee

Ong Shaw Ching

Elise Yeow

Jacqueline Ngim Xiao Yin

Low Wei Ping

Lim Chooi Nee

Isabella Tan Sze Mei

Victor Tiong Kung Zhong

Jon Chuo Chung Chieng

Ng Soek-Jin (Krystal)

Jonathan Chiew Jun Jien

Ryan Justin

Kasongo Banza Dyese

Low Poi Luan (Amy)

Lee Letitia

Khong Wei Siong (Jason)

Team 14 Maaseiah

Jamie Davince Lloyd (TL)

Adrian Sibuan

Calvin Yew Wei Han

Amanda Lee Mei Ling

Thomas Bennett Yew

Bonnie Bautista

Ling Jing Kuen

Rachel Ann Thong

Shayna Ann Ling Yi

Karen Tan Lay Ching

Hannah Lee Ze Shen

Lim Lee Teng (Christine)

Goh Lian Neo

Anne Ng Yuin Yuin

Wilson Ho Sheen Lik

Mark Darren Yi Yeow

Loh Ke Ting

Chan Zi Ming Adrian

Ooi Wei Beng

Eng Soh Choong (Spencer)

Mabel Ng Can Lin

Teo Koy Hong

Team 15 Uzai

Maureen Lim (TL)

Camille Keisha Mahendra

Siew Hsu Wai

Soo Wai Yan

Siew Mun Yoke

Ng Choon Han

Aristotle Salcedo

Katherine Salcedo

Ayessa Jemimah

Dannelle Lum Yen Li

Pong Yi Ling (Elaine)

Seow Hoon Guan

Shereen Wong Kwan Yee

Lim Chee Tiong (Tony)

Eliza Wong Huei Yee

Cheah Mun Hsing

Leong Ying Huey, Amanda

Darren Yeoh Ken Ming

Janaronson Nagarajah

Chang Wern Chia

Lin Jia Seng (Toby)

Yap Woon Chuan (Peter)

Jonas Lee Tze Ren

Team 16 Binnui

Jason Soon (TL)

Joanne Law Mei Ching

Joel Rajkumar a/l Tharumaray

Theresa Lok Li San

Sonia Yirui Joel Vethamani

Esther Goh Lee Ern

Alison Seow Ai Lee

Jonathan Lee Soon Guan

Jediah Joran Lee

Lew Yee Chi

Chiew Jia Ling (Caitlin)

Clarence Chong Joe Joon

Teh Yue Li (Edna)

Lor Sheue Wei (May)

Ng Waonchin Chailyn (Cherlyn)

Fiona Mary Lee Cheow-Ruo

Samuel Kong Wei Ren

Caryn Foong Siew Yin

Lim Chai Jin Lucas

Ching Tien-Hui (Amelia)

Tan Jia Yuan

Isaac Chin Chee How

Chew Wei Yang

Team 17 Henadad

Taffy Nyamunya (Alois) (TL)

Rachel Lim Jia Wen

Tan Ling Ling

Vinod Laxmikanth

Isaiah

Ezekiel

Liv Lara

Jonathan Poon Hui Meng

Aquilla Anak Sukong

Terence N. Atkinson

Michelle Lim Hui Sin

Lee Ee Chin (Ashley)

Ching Siau Ying

Ellen M. Oriel

Naomi Tho

Pang Saik Nee, Shanny

Norman Cheen Xin Tao

Erina Lim Guat Mooi

Heidi Lai Jing Wen

Eleanor Chua

Eugene Leong Kok Seng

Katsutoshi Kato

Megumi Kato

Team 18 Ezer

Jessica David (TL)

Lum Chee Woon

Daniel Kong

Jessica Lim

Zachary Kong

Asher Kong

Choe Le Ann

Cheryl Mohan

Sutinih

Elaine Ling Wei Ching

Cassy Kan Kai Xhing

Razel Tan Hwi Soyn

Chin Ker Li (Charis)

Ambayo Minga William Losima

Benjamin Loh Wei Loon

Lau Zhen Wah (Andy)

Jade Tan Man Yi

Caroline Lam Su Yin

Quek Lee Chu (Doris)

Pong Chern Liang

Jessica Ong

Vivian Jong Shzu Shian

Cai Jinwen, John

Team 19 Baruch

Ng Mun Choong (TL)

Ling Jing Yeung

Jill Ho Chern Ni

Judah Ling

Ezra Ling

Anna Ling

Christopher Siaw

Shaun Low Zheng Qian

Tham Kar Mun

Elsa Yeow

Aedin Goh Siew Poh

Tan Sook Ching

Ngu Ping Kuan

Abby Yong See Yee

Susan Sapezo

Avery Sim Pei Ee

Sabrina Chai Zhia Yin

Michelina Muhadi

Koh Jing Jeh (Josephine)

Chan Yin Ha

Jason Teoh Hsih-Ming

Law Kin Huat

Team 20 Zabbai

Adriel Giron Cruz (TL)

Chia Pek Harn

Rizamay Villanueva

Azaniah David Villa Nueva Cruz

Chang Jean Lee

Gan Heng Jin (Philip)

Eunice Lim Cheau Huey

Joash Gan Wye Jian

Wong Ee Keat

Nam-Zhye Lakthong (Nicholas Thong)

Shaun Chong Chiu Keet

Carina Lim Guat Luan

Liew Jing Yi (Sarah)

Choong Su Lin (Jacelyn)

Maria Cecilia Arbas

Aaron Benjamin Quek

Joyeuse Umuhoza

Shalini Evangeline A/P Subramaniam

Koh Sin Hee (Angeline)

Lim Choo Giak

Tham Wei Yan

Team 21 Berekiah

Lim Ji Xiong (John) (TL)

Phang Khong Dee (Cody)

Grace Tan Chen Ai

Bryan Tang

Darcy Tang

Chan Ming Sheng

Joshua Chiam Suan Jin

Joan Ng Jin Jin

Jasmine Chiam Sher Jin

Jasper Chiam Sher Yao

Charles Lee Toy Hei

Chris Chong

Lai Yi Hoong

Claire Yuen Shu Xiang

Brian Ong Zhi Hao

Aarti Pushp Rawal

Darren Lim Zi Yang

Shawn Lee Shen En

Sam Jo Lene

Chin Chooi Fong

Lim Kuan Cheen

Gan Siew Bin

Tracy Wong Tyng Wueh

Team 22 Tekoa

Jason Kapay Nsimba (TL)

Lee Ju Shin

Tan Wei Shean

Andrew Selvan

Sonea Christian

Judah Christian

Chan Ee Laine

Foong Yun Wai @ Alwine Foong

Kenneth Chin

Joel Tay

Joshua Siew Zhi Yung

Charlie Kydd Canda Mackay

Michael Cai Yue

Lee Kah Yun

Brandon Yeoh Khai Siong

Priscilla Huong Yunn

Frances Melinda Khoo Yen Zhen

Ruth Ng Wern Ai

Naldiana Umping

Joel Chu Wen Han

Kezia Mea Anak Insam

Gan Yi Lin (Michelle)

Lim Siew Mooi

Team 23 Meshezabel

Heidy Quah Gaik Li (TL)

Kenny Chew Wai On

Tan Kuo Lin

Lim Chiou Feng

Isaac Lim

Isabelle Lim

Goh Loke Chin

Loi Kuan Chien, Joel

Leona Lim Ai Mei

Noah Loi

Ong Kay Jin

Stefanie Chong Xin Yi

Sarah Lim Shu Yi

Liew Suet Yi (Michelle)

Lee Ee Wei

Brenda Ching Hui Tiing

Yap Pau Choo

Tan Yun Wei, Joey

Stephanie Ngim Xiao Huey

Joel Jebaraj A/L Edward Samuel

Tai Chong Yang (Johnny)

Liew Uey You (Timothy)

Team 24 Zadok

Nicoleen Hassam (TL)

Yap Yin Li

Cheryl Choong Phui Yi

Wilson Goh Wei Sheng

Tobias Han Goh

Brenda Tan Ai Wen

Jason Martin Sadandan

Jessica Chia Hui Leng

Jerome Ian Martin

Jude Eli Martin

Teo Li Anne

Yau Yen Fern

Allison Ng

Benjamin Lee Wen Feng

Enosh Lim Yin

Yeak Xi Yuan

Ian Lee Zheng Xian

Alana-Marie Atkinson

Benjamin Quek Kwang Boon

Oh Chui Neo (Alice)

Cindy

Lim Yi Jiun (Alicia)

Abel Keng Cheng Wai

Team 25 Baana

Yap Ken-ji (TL)

Felicia Tng Yee Lan

Pearl Ng Ching Yi

Daniel Ch'ng Keong Toh

Sarah Ch'ng Pey Lynn

Isaac Ch'ng Xiao Senn

Yap Hoing Jan (Kenny)

Chung Wee Kye

Goh Joe Yip

Kek Sai Mei

Vonica Khoo Siew Neo

Jenice Yap Sze Chean

Joanne Wee I-Ling

Chin Poh Khim (Grace)

Agatha Lee Leyi

Charis Tan

Alicia J. Ramachandran

Ong Li Teng

Elisha Reuel Vincent

Cheam Dat Han

Lum Siew Hong

Kevin Liew Khar Wai

Alex Heng Kong Yew

Team 26 Jadon

Teh Chin Yik (TL)

Beatrice Goh

Shahid Nadeem

Uzma Shahid

Emsal Shahid

Hana Shahid

Joshua Shahid

Eilene Ling Siaw Wei

Kok Li Theen

Ling Wan Xin

Yun En Haw (Peter)

Yap Kah Yee

Mwewa Kayawe Chinkumba

John Daniel Soong Wen Hau

Nicole Geh Ai Ming

Heng Wei Hong (Henry)

Melody Sim Thung Ee

Lim Cheong Tat

Felicia Koh Ruo Qian

Wong Kien Yiak

Abel Lau Sau Jee

Darren Chong Teck Hui

Team 27 Shekaniah

Graeme Tan (TL)

Jeremy Ooi Keat Hin

Tan Jue Li

Ooi Jareff

Michelle Tan Sze-Fan

Chua Tek Yan

Julia Choo Li Ann

Zachariah Aaron Chua

Zephan Elias Chua

Ng Sze Jiun

Pearlyn Tan Yue Mean

Chong Jing Yi

Evan Goh Ern Wen

Vincent Yin Sie Ming

Wong Shu En

Liu Siew Lee (Shirley)

Wong Tah Yung

Kwan Poh Choo

Valerie Yentl Tan

Ho Xiao Juan (Natalie)

Gabriel Yap Wei Phing

Elizabeth Rointan Yudicary

Team 28 Meronoth

Nathaneal Wong Jiunn Jye (TL)

Ng Chia Wei

Khoo Kang Wei

Janet Ling Yin Moon

Karalynn Khoo Leann

Kayleb Khoo Jye Le

Julie Lau Lai Kin

Charissa Casandra Paul

Jennifer Yeow

Shirely Thian

Shallin Chan Mei Kei

Melissa Nuah

Lisa Chew Lee Ha

Josiah Yang Kai Yi

Lam Yee Kee

Charles Gambiza

Lim Jia Cherng

Tey Yong Beng (Edward)

Lucas Liu Kwok Hao

Yong Anne

Lim Hsu Mei Sharon

Caelan Kang Tze Khye

Wee Ai Poh

Team 29 Uzziel

John Low Shi Ern (TL)

Carmen Wong Kah Yee

Arielle Low

Isaiah Low

Lee Boon Wei

Andrew Tan Thian Chern

Laura Lorraine Leong Pei-Pei

Avalily Tan Jia-En

Kong Khin Yip (Joshua)

Goh Peng Leng

Ong Eu-Jeen

Victoria Ong Lingli

Chew Chieh Han

Eric Chan Wah Hsien

Chew Seh Ping (Violet)

Hoong Wei Jian (Julian)

Ahwoi Ewuradwoa

Natdanai Rajanalak (Tent-Andrrew)

Marc Chow

Marguerite Khoo

Darian Goh

Eunice Musenya Muangangi

Team 30 Harhaiah

Tan Yean Yu (TL)

Oon Sheng Yew (Harris)

Siew Chee Sun

Chong Sook Lan

Caleb Siew Jia Yung

Kong Weng Yip (Caleb)

Chong Wei Chen

Matheus Tenyi Ng

Ng Ju Lien (Daniel)

Grace Tan Shu Ting

Chloe Chong Mei Kei

Tan Kah Hoe

Joshua Heng Hui Hong

Amanda Tsing Siew Chin

Neo Joanne

Goh Poh Ying (Evie)

Lim Pin Benny

Sunny Koh Chen Yi

Chandreshan Ravichandren

Rachelle Wong

Yeoh Li Shin (Elisha)

Choo Cheng Ling (Pamela)

Team 31 Eliashib

Yap Min Jou (TL)

Goh Yan Hui

Ling Wen Shiuan

Jocelyn Eng Wei Sunn

Joshua Ling Guang Lei

Yeo Seng Huat (Caleb)

Wong Chet Sen (Jason)

Tan Min Ling (Amanda)

Andre Wong Yong Shen

Chua Li Xin

Lim Soo Ching

Keow Mei-Shan

Lim En Hui Christiana

Lim En Dian (John)

Angelina Ong Shi Yi

Yap Yong Qi (Raina)

Soh Zhixin (Cheryl)

Elaine Neo Chew Bee

Louise Yeo Kai Xiang

Fong Caleb Kin Ling

Shaun Chan Kwok Weng

Ivy Wambaa

Christine Chuah Gim Bee

Team 32 Shallun

Bethanie Aik Chai Niing (TL)

Carol Wong Wen Lin

Kee Hui Pheng

Tiao Chin Yaw

Joyce Tiao Yu Xin

Jayden Tiao Yu Xiang

Selwyn Cham Tze Ying

Gnoh Poh Ai Nicolette

Tess Yuen Shu Ling

Joyce Tan Shu Yuan

Khor Xin Yun

Audrey Kim Yu Lian

Chong Chan Yee

Lai Chin Yee (Alvyn)

Aaron Kumar Kunaseelan

Eddie Lai Hung Chao

Ezra Lee Chen Xiang

Michelle Ng Sze Kee

Chen Shiau Thing

Yeoh Kylie

Heng Wilson

Jayden Thean

Tang Khai Sheng

Team 33 Hakkoz

Liew Shan Wee (Shane) (TL)

Lai Wei Ken

Rosalind Tay Swee Pei

Ang Peng Hoe

Emma Ang

Elizabeth Ang

Lau Wee Kiat (Victor)

Lau Wai Han (Enoch)

Eng Foong Mei (Daphne)

Ch'ng Hong San (Michael)

Liew Jhe Yee

Eric Chai Sung Wei

Rina Chong

Lai Lap Fai (Melvin)

Vijay Raj Ganeson

Derrick Chang

Lim Wan Phing

Lim Yuen Theng (Charissa)

Faith Chong Weng Yan

Lee Zhen Ning (Eunice)

Lee Yi Wen

Cassandra Ubar Felix George

Janice Quek

Team 34 Zalaph

Amanda Lok I Hui (TL)

Liew Hock Seng (Alex)

Tan Boon Chong (Chris)

Teoh Poh Cheng (Calise)

Anthony Tan Tze Wei

Aloysius Tan Tze Hyun

Jesslyn Giovanni

Tan Sze Yee (Melissa)

Callie Leow Huey Boon

Daniel Yee Wei Jian

Christiene Ng

Jason Han Choon So

Yong Chai Li (Celyn)

Lam Lee Yee

Della Averina

Yoojin Kim

Amelia Ling Sue Shyan

Eunice Yeoh Yi Ching

Evelyn Ng Can Fei

Fong Meng Yee

Timothy Low

John Ong Ka Wuei

Team 35 Rekab

Mabel Yiek Feng Yi (TL)

Albert Chong Yew Yee

Law Fai Far

Athalie Chong Kai Xuan

Gideon Chong Soong Yang

Amanda Tan Wei Ru

Neo Wee Liem

Sharon Lim Mei Yen

Isaac Neo Aun Shuen

Tan Boon Chong

Chin Yew Soon

Sheilla d/o Albert Pereisa

Yong Wei Lun

Chin Wei Jun

You Song Hong

Tan Xiu Han (Joanna)

Sharon Tin Sing Chie

Joshua Tan Chungyi

Abigail Alputham A/P Jaraja@Jeyarajah

Janet Han Sue Ing

Clara Ling Su Tzen

Ngoo Yi Xue

Darius Chong Joe Rei

Team 36 Malkijah

Tan Xin Wei (TL)

Soo Shet Di (Steven)

Hor Weng Cai (Bernard)

Foo Zhen Cui

Zachary Hor Li Jong

Thaddeus Hor Li Yan

Kok Jia Wern

Joel Yeow

Yap Jia Yew

Lim Su Ferng

Melissa Lee Kar Yan

Lily

Dephne Goh

Mageswari R (Mabel)

Darren Soh Ning Yuan

Eugene Choong Kai-Yian

Toh Su N

Charles Awdy Bok

Wee Yi Wen

Aarushi Chavindri Goonesekera

Bruce Chin

Julia Khaw Wei June

Lim Wei Jye

Team 37 Hattush

Jonathan Cheong Wai Leong (TL)

Kelly Yap Kai Ling

Cai Mao

Shen Sheng Mei

Cai Chenxi

Chan Kay Lynn

Lim Miaw Seuan (Cathy)

Pet Jia Nee

Celina Tan Wooi Han

Elaine Pang Kai Lyn

Liong Mei Wan

Nikolas Adiprasetya

Tan Khai Ching

Gabriel Frederick Chin

Esther Wong Jia En

Stephen Kong Wei Yi

Kee Wee Kiat, Victor

Joshua Ng Zhi Hwa

Ler Yee Wen (Evon)

Ong Chye Hong

Khoo Wee Vien

Sim Jae Han

Team 38 Shallum

Daniel Chong (TL)

Stephanie Chuah Wan Jun

Teh Kean Sing

Joy Lim Kin Ling

Odelia Teh Ja-el

Theodora Teh Le-ah

Grace Chan Phaik Yee

Angela

Doryn

Kok Xin Ru

Kang Wee (Kenneth)

Joy Pui En Chee

Chong Ming Ling

Evon Neo Chew Ying

Zoe Lum Xin Yi

Javier Song Jia Wei

Isaac Pereira

Joanne Voon Wen Hui

Lee Chee Sing Moses

Edmond Yeow

Daniel Ngwenya

Tham Yeat Siang (Joseph)

Annie Tan

Tan ah Leng@Lim Booi

Team 39 Azariah

Irvin Lim (TL)

Jeffrey Lim Chin Leng

Teh Li Lian

Annabel Lim Vic Ki

Chan Chai Kee

Low Siew Gei Shirley

Wee Kok Chen

Daniel Lee Ching Heng

Jade E Swan

Sonya Lee Aun

Jude Lee Zeke

Foong You Sheng

Chng Khoo Jin Aik (Jimmy)

Joel Chin Weng Kong

Wong Ya Ling

Lam Shu Yen

Aaron Goh Zhong Fu

Chin Xian Tong

Irene Lau Mei Yen

Samuel Kim Wei Liang

Lim Yoke May

Audrey Chin En Tee

Team 40 Hashabneiah

Petra Nadine Paul (TL)

Beatrix Ratnawati

Nicolette Ong

Tan Chee Sang (Max)

Lee Su Wen

Aw Chin Yuen

Joseph Aw

Jacob Aw

Toh Wei Ning

Hin Hiong Khoo

Alyssa Raj

Cheng Fee Vien

Michelle Sim Zia Ying

Sylvia Lee Cia Xing

Yong Ping Ping

Mervin Lee

Thong Jian Ai

Matthew Vinodh Fernandez

Khoo Chun Yi (Jeremy)

Emily Soon

Chu Joshua

Teow Weng Hong (Adriel)

Emergency

Room Hospitality

For assistance on room hospitality (cleanliness, missing / broken items in room), kindly contact your Homes Leader or any Church Leaders for assistance. This leaders will liaise with the Hospitality Coordinator to assist you on the matter.

Security and Lost & Found

For assistance on safety, lost & found or theft, please find approach the Security Team or proceed to the Camp Secretariat

Medical Emergency

For any medical assistance or emergencies, proceed directly to First Aid (located above Seri Bayu) or proceed to the Camp Secretariat

Emergency

For any life threatening emergencies, please immediately contact the emergency hotline 017-3727657

Call Emergency Hotline

Camp Committee

Camp Commandant

Joel Loi

Philip Gan

Secretary

Ellie Chua

Finance

Rosalind Ang

Registration

Kamini Jayamani

Joanne Law

Khor Yen Leng

Acts Games

Kok Jia Wern

Acts Security

Alex Liew

First Aid

Dr. Jill Ho

Dr. Vinod

SPO Liaison

Pr. Michelle Ng

Acts Singapore Coordinators

Mark Yeow

Audrey Chin

Aaron Kumar

Tuck Shop

Joshua Chu

Transport

Lim Kuan Cheen

A&P

Yap Ben-Ji

Graeme Tan

Joanne Voon

Program Coordinator

Eunice Lim

Actstream & Acts Sound

Pr. Julian Saw

ActsTV

Chan Ming Sheng

Host

Julian Hoong

Acts Mandarin

Eld. Shirley Wong

Acts Kids

Celyn Yong

Acts Teens

Kanesh Fisherman

Acts Campus

Melissa Nuah

Acts YWA

Henry Heng

Acts Family

Pearl Ng

Daniel Ch’ng

Allison Ng


Camp Team

Security

Alex Liew, Jeffrey Lim, Albert Chong, Bonnie Bautista, Gerd Neumann, Kenny Chew, Pascal Lum, Chee Sun, Teh Kean Sing, Tiao Chin Yaw, Timothy Lim, John Lim, Chris Siow, Caleb Yeo, Kenny Yap, Julie Bautista, Jude Thaddeus, Jean Lee, Jet Yang, Yvonne Chong, Michelle Tan

Registration

Kamini Jayamani, Joanne Law, Khor Yen Leng, Adrian Sibuan, Beatrice Goh, Camille Keisha Mahendra, Carol Wong Wen Lin, Chia Pek Harn, Chin Khai Ung (Esther, Chin Pik Yoon (Theresa, Chin Xian Ton, Felicia Tng Yee La, Galilee Kuan Li Vi, Goh Yan Hu, Harris Oon, Kelly Yap Kai Ling, Kenny Chew Wai On, Lai Wei Ken, Lee Boon Wei, Lee Ju Shin, Leia Yoong Huiwen, Liow Sue Ern, Ng Chia Wei, Ng Yi Wern (Vivienne), Phang Khong Dee, Rachel Lim, Sheila Pereira, Soo Shet Di (Steven), Stephanie Chuah Wan Jun, Tan Sher Wyn, Valerine Lee Kah Yuan, Yap Yin Li

Hospitality Coordinator

Leona Lim

Acts Kids

Pr Sarah Fong Cheng Man, Yong Chai Li (Celyn), Chu Soon Qin (Joshua), Rosalind Lee Pey Ling, Chandreshan Ravichandren, Ong Siaw Wee, Elise Yeow, Petra Nadine Paul, Kristine Gan Kai Ling, Abby Yong See Yee, Abigail Alputham, Adeline Lim, Alicia J. Ramachandran, Alyssa Raj, Aquilla Mayang Sukong, Audrey Kim Yu Lian, Bowie Chua Poh Yee, Celina Tan Wooi Han, Charissa Casandra, Chester Kher, Chong Ming Yen, Daniel Ch'ng Keong Toh, Daniel Ngwenya, Darylene Lum Jen Li, Deborah, Tan Ai Jern, Gan Yi Lin (Michelle), Irene Lau Mei Yen, Ivie Tan Su Ling, Janet Han Sue Ing, Jenice Yap Sze Chean, Joan Wong, Julia Choo Li Ann, Kan Sze Wei, Katherine Salcedo, Khoo Chun Yi (Jeremy), Kok Jia Wern, Krystal Voon Yian Khim, Ler Yee Wen (Evon), Ong Chelsia, Ong Chye Hong, Rina Chong, Shannen Lau, Tan Wan Qi, Teoh Poh Cheng (Calise), Yap Yong Qi (Raina)

Acts Teens

Pr Andy Yeoh, Kanesh Fisherman, Javier, Ian, Claryn Chong, Ee Keat, Wee Kye, Yap Ken-Ji, Laura Yee, Mabel, Leia Yoong, Marc Chow, Maxine Desiree Goh, Nic, Shareen, Kanesh, Sarah Liew, Amanda, Jay Yeoh

Acts Campus

Melissa Nuah, Pr Michelle Ng, Graeme Tan, Juliana Jong, Yvonne Chong, Ellie Chua, Yan Hui, Vincent Tan, Shawn Lee, Pamela Choo

Acts YWA

John Low, Pr Matthew Chang, Adeline Lim, Vincent Aw, Angie Aw, Henry Heng, Josephine Koh, Julian Hoong

Acts Family

Daniel Ch’ng, Pearl Ng, Allison Ng, Eld. Terence Atkinson, Eld. Mabel Atkinson, Grace Chan, Pascal Lum, Jason Martin, Jess Martin, Chua Tek Yan, Joshua Chiam, Jacqui Ong, Brandon Ong, Peter Chong, Nancy Tan, May Lor, CG Lim, Alana-Marie Atkinson

Acts Mandarin

Eld. Shirley Wong, Wong Ya Ling, Razel Tan, Kee Gaik Tong, Natalie Ho, Eric Chan, Isabella Tan, Cassy, Emily Soon, Jason Khong, Chia Pek Fann, David Loo, Chan Chai Kee

Acts TV

Brenda Ching Hui Tiing, Chan Ming Sheng, Chiew Jia Ling (Caitlin), Chin Poh Khim (Grace), Choot Chin Shen (Jason), Chung Wee Kye, Daniel Yee Wei Jian, Darian Goh, Derrick Chang, Edidiong Bassey Bassey, Gabriel Frederick Chin, Goh, Loke Chin, Ho Chau Chian, Isaac Chin Chee How, Jackson Tan Guo Sheng, Jesslyn Giovanni, Jin Xu, Joan Poon Shi Chee, Jonathan Chiew Jun Jien, Jonathan Poon Hui Meng, Julie Goh Tze Jing, Kee Gaik Tong, Lee Zhen Hao (Alex), Liaw Choon Sian, Lim Yi Jiun (Alicia), Lin Jia Seng (Toby), Matthew Vinodh Fernandez , Maxine Desiree Goh, Ng Choon Han, Ng Soek-Jin, Nicole Geh Ai Ming, Ong Eu-Jeen, Reuel Tan Zhu Han, Ryan Justin, Samantha Sophia Woon U-Mei, Samuel Kong Wei Ren, Shaun Chan Kwok Weng, Sheilla d/o Albert Pereisa, Stephanie Chuah Wan Jun, Tricia Low Sin Yee, Valerie Yentl Tan, Yong Sher-Li

A&P, Design, Video & Website

Yap Ben-Ji, Graeme Tan, Joanne Voon, Joshua Anand, Maxine Desiree Goh, Nicholas Tan, Stefanie Chong

Actsposure

Kenny Ng, Shaun Low, Elaine Ling, Edidiong Bassey, Teo Li Anne, Matthew Ben, Joshua Anand, Melvin Lai, Dashayne, Joel Kee, Daniel Ng, Ee keat

Actstream

Pr Julian Saw, Ellie Chua, Christiana Lim, Joshua Anand, Daniel Seliong, Josiah Yang, Natalie Ho, Vijay Raj, Pr Michelle Ng, Nathaneal Wong, Anne Ng, Debbie Poon, Justin Ooi, Eunice Yeoh, Michael Cai, Marc Chow, Yap Ben-Ji

Acts Sound

Darren Yeoh, Raymond Thian, Andrea Wong, Jason Han, Jethro Teh

Host

Henry Heng, Toh Wei Ning, Jason Wong, Amanda Tan Wei Ru, Adrian Yong & Host team

Acts Games

Kok Jia Wern, Chan Ee Laine, Yong De Jing (Adrian), Dannelle Lum Yen Li, Chong Yow Fung, Ng Fun Yee, Johnson Ling Xong Sern, Selwyn Cham Tze Ying

Games Station Masters & Assistants

Kong Khin Yip (Joshua), Dashayne Lum, Paul Low, Jaime Au Ee Lynn, Teh You Jin, Shannen Lau, Cassandra George, Grace Chan, Chan Kay Lynn, Kong Weng Yip (Caleb), Kee Gaik Tong. Ong Kay Jin, Chung Wee Kye, Ng Sze Juin, Lim Lee Teng (Christine), Chan Chai Kee, Choe Le Ann, Eilene Ling, Che Kai Ling, Charissa Casandra Paul, Daniel Yee Wei Jian, Brenda Tan Ai Wen, Tham Kar Mun, Karen Tan, Esther Goh Lee Ern, Nicolas Ng Wai Hoong, Nam-Zhye Lakthong (Nicholas Thong), Jamie Chin Xin-Ping, Toh Wei Ning, Tan Chee Sang (Max), Chua Li Xin, Amanda Tan Wei Ru, Charles Lee Toy Hei, Jackson Tan, Shirley Thian

First Aid

Dr. Jill Ho, Dr. Vinod, Dr. Tan Ling Ling, Dr. Ching Siau Ying, Dr. Khoo Wee Vien, Dr. Ivie Raj, Dr. Ong Li Teng

Program Coordinator

Eunice Gan, Chan Chai Kee, Low Wei Ping, Vivian Jong, Janson Tan, Quah Keng Yew, Cheryl Soh, Ling Wen Bing, Samantha Woon, Lam Shu Yen, Aaron Goh, Gabriel Yap, Eliza Wong, Amelia Ling, Yau Yen Fern, Ngoo Yi Xue, Justin Tho, , Ng Sze Jiun, Chern Liang, Galilee Kuan, Yvonne Chong, Claire Yuen, Daniel Chong, Paul S., Tracy Wong, Edna Teh, David Loo, Yean Yu, Angie Aw, Jessica Martin

Tuck Shop

Joshua Chu, Ong Li Teng, Darren Soh, Cheryl Soh, Eric Chai, Ronnie Wong, Mun Hsing, Henry Ang, Ryan Justin, Jonathan Chiew, Reuel Tan, Benjamin Loh, Grace Chin, Isaac Chin, Charis Chin, Jae Han, Jayden Thean, Mabel Ng, Evelyn Ng

Game Rules

Station A

Water Chariot

Objective: Fill up a 1.5L Bottle

Steps:

  1. Select 2 team members to fill pail.
  2. Teams will be given 5 sponges, form a 'Human Barrow' with 2 person to a sponge.
  3. Dip the sponge in water and place on the back of the "barrow". Walk/barrow down to the bottle and fill it up, then swap roles to return.
  4. Pass the sponge to the next 'set' (Human & Barrow).
  5. Repeat and wait for turn until time is up or bottle is full.

Points

  • 10 points: Bottle line 1
  • 20 points: Bottle line 2
  • 30 points: Bottle line 3

Station B

Glutton's Den

Objective: Finish all the food!

Steps:

  1. There will be 3 types of food hung on 3 strings of different difficulty lengths. Each food represents one stage.
  2. Campers are to eat the food without using their hands.
  3. Start off with the first stage where food is hung on the longest string, next move on to second stage on medium-length string, and lastly, the final stage on the shortest string.
  4. Campers are to finish the food from each stage before moving on to the next one.

Points

  • 10 points: Completed Stage 1 only
  • 20 points: Completed up to Stage 2
  • 30 points: Completed up to Stage 3

Station C

Shooting Range

Objective: Shoot the target with a straw blowpipe

Steps:

  1. Open Weapons Pack
  2. Round 1: Shoot at target.
  3. Round 2: Shoot at another target.

Points

  • 10 points: 30 hits and above
  • 20 points: 50 hits and above
  • 30 points: 70 hits and above

Station D

Cupbearers

Objective: Flip cups to earn points

Steps:

  1. Each member will flip a cup.
  2. If the cup stands up after flip (not lying on it's sides), spin body one round, and move to next cup.
  3. Next member joins in, flips the first cup, repeating the previous member's action.
  4. Once the first member have successfully flip all 6 cups, task is completed.

Points

  • 10 points: Complete 3 members
  • 20 points: Complete 5 members
  • 30 points: Complete 10 members

Station E

Sheep Skin

Objective: Pass pieces of clothing through a complete circuit.

Steps:

  1. You will be given a piece of clothing to be passed to your teammates.
  2. Choose 2 members from your team to be the 'Pullers'.
  3. Rest of the group stands in a line.
  4. 'Pullers' will pass pieces of clothing from the first person in front to the next one behind.
  5. This is done through forming a human arch between the members in the line. Arch cannot break when passing the shirt.
  6. Members done with the pass will make their way to the back of the line in preparation to receive the shirt again.
  7. Teams win by passing the shirt through one complete circuit.
  8. Along the circuit, there will be several checkpoints which teams will pass through to get a different shirt to pass.

Points

  • 10 points: Over 10 minutes completion time
  • 20 points: 8 - 10 minutes completion time
  • 30 points: Under 8 minutes completion time

Station F

The Well

Objective: Chill (Qualification is by the discretion of station master.)

Qualified Campers:

  • Mothers with babies
  • Golden age campers
  • Campers who physically are unable to participate in the station games.

Steps:

  1. Choose a board game or card game to play.
  2. Station master will explain the game mechanics to those who are playing.
  3. Once game is completed, campers can choose to play another game. They may choose to play the same game or a different one.

Points

  • 1 point: Each unique game won

Games Routings

1215-1245 1245-1315 1315-1445 1445-1515 1515-1545
Hassenaah A B C E D
Meremoth A B D C E
Uriah A C B D E
Shemaiah A C E B D
Meshullam A D B E C
Joiada A D E C B
Paseah A E C D B
Besodeiah A E D B C
Mizpah B A C D E
Melatiah B A D E C
Rephaiah B C A E D
Hur B C E D A
Harumaph B D A C E
Maaseiah B D E A C
Uzai B E C A D
Binnui B E D C A
Henadad C A B E D
Ezer C A D B E
Baruch C B A D E
Zabbai C B E A D
Berekiah C D A E B
Tekoa C D E B A
Meshezabel C E B D A
Zadok C E D A B
Baana D A B E C
Jadon D A C B E
Shekaniah D B A C E
Meronoth D B E A C
Uzziel D C A E B
Harhaiah D C E B A
Eliashib D E B C A
Shallun D E C A B
Hakkoz E A B C D
Zalaph E A C D B
Rekab E B A D C
Malkijah E B D C A
Hattush E C A B D
Shallum E C D A B
Azariah E D B A C
Hashabneiah E D C B A

Team Music Videos

Here are some of the music videos submitted by our campers for the games tasks. Enjoy!

Shallun
Baana
Zalaph
Zabbai
Rephaiah
Hakkoz
Hashabneiah
Maaseiah
Berekiah

For further information, please email us at infocentre@actschurch.org